środa, 30 grudnia 2015

A może by tak poprzeplatać?

Ostatnio próbowałam dzieci zainteresować przeplatanką. To taka technika, która polega na wybraniu kontrastowych kolorów kartki, jedną ponacinać w formę frędzli, a drugą pociąć w paski (mogą być też paseczki różnokolorowe...i zaczynamy zabawę w przeplatanie. Kiedy już osiągniemy efekt kratki, kończymy przeplatankę. Ja poprosiłam jeszcze dzieci, by wycięły dowolny kształt w kartce (byleby wiązał się zw świętami) i podkleiły go wykonaną przeplatanką. I powstały całkiem ciekawe prace...






















środa, 23 grudnia 2015

Czas na choinkę...

Choinka to najbardziej ulubiony temat prac plastycznych wykonywanych przez dzieci. Te najmłodsze zwłaszcza lubią, by łatwo było ją wykonać. Ostatnio zaproponowałam wykonanie choinki z połówek kółek, które układamy od największego do najmniejszego, a potem ozdabiamy, oczywiście jak chcemy...













wtorek, 8 grudnia 2015

Grudniowy kwiat...

Grudzień kojarzy się z choinką, bombkami. A ja miałam ostatnio pomysł na wykonanie grudniowego kwiatka czyli gwiazdy betlejemskiej. Technika najprostsza - wycinanka. Należało wyciąć 2 czerwone kwiaty w różnych rozmiarach i kilka ostro powycinanych zielonych liści. W środku kuleczki z plasteliny. Praca łatwa i przyjemna. A tak się prezentuje...






















wtorek, 1 grudnia 2015

Pasowy witraż.

Technika witrażowa nie jest łatwą techniką. Witraż pasowy to jednak coś innego. Nawet małe dzieci mogą z taką techniką sobie poradzić. Wycinamy otwór dowolnego kształtu - np. my ostatnio wycinaliśmy kształt kotka i podklejamy otwór paskami bibuły, przy okazji uzyskując ciekawy efekt barwny. a tak oto poradziły sobie z zadaniem 6,7 i 8 latki.
























środa, 18 listopada 2015

Listopadowe drzewo.

Moja propozycja na dzisiaj to wykonanie drzewa ze skręconego w sznureczki papierowego ręcznika. Takie sznureczki przyklejamy do kartonu tworząc koronę drzewa. Potem domalowujemy pień drzewa i malujemy punktowo białe sznureczki  farbą plakatową. Dzieciom chyba taka technika się spodobała :)






















poniedziałek, 16 listopada 2015

Niezastąpiona dzika róża...

Co można jeszcze zbierać w listopadzie? No oczywiście głóg i dziką różę. Są to niezastąpione źródła witaminy C i to tej naturalnej, a nie syntetycznej. A przy okazji zbierania jej można się trochę dotlenić. Niestety trzeba uważać na wbijające się często w ręce kolce...ale to tylko jeden mały minus, a zdecydowana większość plusów. Polecam więc zbieranie  niezastąpionej róży!

Głóg.












Dzika róża... i ja.













czwartek, 5 listopada 2015

Świeczka ze wstążki.

Wstążkę w pracach plastycznych możemy wykorzystać w różny sposób. Na ostatnich zajęciach udawała ona świeczkę, zwłaszcza że teraz spotyka się naprawdę ładne i błyszczące wstążki do kwiatków.
A oto kilka wykonanych prac:

























sobota, 31 października 2015

Koniec sezonu grzybowego...

Już pisałam wcześniej, jaki słaby był tegoroczny sezon grzybowy. Nigdy jednak nie należy rezygnować moim zdaniem ze spacerów po lesie, gdyż przynajmniej mnie to uspokaja i wycisza...zwłaszcza po pięciu dniach w ustawicznym szumie lub hałasie. Czasem może nas coś jeszcze zaskoczyć...Jak na przykład to:


czwartek, 29 października 2015

Halloweenowa dynia...

Niedługo Halloween, więc chcąc nie chcąc tematem plastycznych zajęć były dynie. Dynie dzieci wycięły z kartonu, ale wypełnione były kawałkami waty. Potem ich brzegi zostały połączone wełną lub wstążeczką. A tak oto wyglądały.






















środa, 21 października 2015

Liściowe ludziki.

Liście są wdzięcznym materiałem plastycznym. Z takich to kolorowych liści powstały liściowe ludziki na ostatnich zajęciach plastycznych.




















































wtorek, 20 października 2015

Jak zrobić laurkę?

Są takie okazje, że dzieci pragną zrobić dla kogoś laurkę...dla pani w szkole, babci, mamy, taty, dziadka. Na ostatnich zajęciach podpowiedziałam im jak w prosty sposób zrobić kwiatka, który może być ozdobą każdej laurki. Potrzebne jest kilka kółek wyciętych z kolorowego papieru, wstążeczka. Najpierw składamy każde kółko w formę kubka do lodów, potem układamy je wokół środka kwiatka. Wycinamy łodygę, przyklejamy wstążeczkę i laurka gotowa.






















czwartek, 15 października 2015

Jesienne grzybki.

Mimo, że grzybów w tym roku jak na lekarstwo postanowiłam przypomnieć dzieciom najprostszy sposób wykonania papierowych grzybków. Po przygotowaniu dwóch kółek - jedno zostawiamy całe, a drugie składamy na połowę i przyklejamy ją nad pierwszym kółeczkiem. W ten sposób powstają borowiki, kozaki, podgrzybki...Potem jeszcze inne leśne szczegóły - drzewa, ściółka z kawałków liści i wychodzi naprawdę ciekawa praca.
































wtorek, 29 września 2015

Na grzyby?

W tym sezonie nie można wybrzydzać jeśli chodzi o zbiór grzybów, a to dlatego, że jest to moim zdaniem sezon raczej marny. Na początku września pojawiły się na bardzo krótko kanie, a teraz od tygodnia są maślaki. Gdzież jednak tamte zbiory sprzed lat...Można tylko pomarzyć.












środa, 23 września 2015

Odbijanki-malowanki.

Dzieci lubią malować farbami, ale ja zaproponowałam im połączenie malowania z odbijaniem kształtu liści. Taką techniką najlepiej wykonuje się korony drzew czy inną roślinność. Dzieciom nawet spodobała się taka technika i tak oto powstały wczesnojesienne drzewa...
































środa, 16 września 2015

Ptak - dziwak.

No nie mam za bardzo o czym pisać w tematyce przyrodniczej, bo ten rok jest jakiś nieprzewidywalny, taki inny. A to nie ma grzybów, owoce leśne poschły, za to w lasach mieszanych namnożyło się  kleszczy. Tak wynika z moich ostatnich obserwacji. Może jesień jakoś nadrobi wszystko to, co straciło lato.
A teraz wracam do prac plastycznych. Ostatnio robiłam z dziećmi takiego ptaka - dziwaka. Powstał on z naklejonych pod tułowiem łapek, wyciętych z kolorowego lub ozdobnego papieru. Oto kilka ptaków - dziwaków.
































środa, 9 września 2015

I wracam do plastycznej twórczości.

Tak już wróciłam i do pracy i jednocześnie do prowadzenia mojego kółeczka plastycznego. Na początek składaliśmy łódeczkę metodą origami płaskiego. Praca była łatwa i przyjemna, formę składa się podobnie jak strzałę. A oto kilka wykonanych prac: